Jak być uważną w pracy? Co mi to daje?
Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem.
Chcesz działać, nie gadać? Korzystaj – zapraszamy. Dziś w zestawie:
– karta pracy z linkiem do nagrania – POBIERAM
– instrukcja do ćwiczeń (plik mp3) – POBIERAM
– materiał do samooceny Twojej uważności – POBIERAM
Zapraszamy do lektury i ćwiczeń!
Jeśli chcesz sprawdzić rozkład jazdy na kolejne dni tego tygodnia – zajrzyj i kliknij TUTAJ
Pamiętaj też o naszym konkursie – dla 5 najbardziej aktywnych osób podczas wyzwania (udostępniających posty i komentujących) w prezencie nasz E-BOOK „JESTEM SOBĄ”.
DZIEŃ 4 – ZACZYNAMY!
Znasz to? Szybkie tempo życia, codzienny wyścig, już nie tylko z innymi, ale również sama ze sobą. Bo przecież aż TYLE do zrobienia. I to nieustające poczucie, że trzeba zrobić więcej, szybciej i jednocześnie jeszcze lepiej. Być ciągle na wysokich obrotach.
I tak przechodzimy niezauważenie w tryb autopilota, przeskakując od zadania do zadania. Jak roboty. Pojawia się przemęczenie, a w konsekwencji coraz więcej błędów. No i stres coraz większy, niezadowolenie i frustracja. Błędne koło…
A przecież statystycznie w pracy spędzamy jedną trzecią naszego życia, warto więc znaleźć w niej parę chwil, by się zatrzymać i z większą świadomością przeżywać każdy dzień. Być świadomie obecną w realizowanych zadaniach. A czasem po prostu odpuścić. Bo uważność w pracy wiąże się też z odpuszczeniem tego, czego nie jesteśmy w stanie zrobić. Powiedzieć nie. Dzięki rezygnacji z niektórych spraw, mamy więcej przestrzeni na to, co inne, jak się często okazuje, ważniejsze.
Będąc uważną w pracy sama sprawisz sobie prezent, przede wszystkim:
– poprawisz swoją koncentrację i uwagę na zadaniach;
– będziesz bardziej efektywna popełniając jednocześnie mniej błędów;
– poprawisz komunikację z innymi;
– będziesz miała więcej energii i motywacji do działania.
Pytanie: Jak zacząć praktykować uważność w pracy?
W linku do nagrania mamy dla Ciebie szczegółową instrukcję poniższych propozycji:
1) Bądź świadomie obecna
2) Bądź jednozadaniowa
3) Zwolnij, aby przyspieszyć
Spróbuj, a pozbędziesz się stresu i niezadowolenia, a praca będzie dawać Ci więcej satysfakcji!
Jeśli do tej pory działałaś głównie na autopilocie, nie zauważając tego, co i jak robisz, wykonując zadania bezrefleksyjnie, początek praktyki uważności w pracy może być trudny. Możesz również uznać, że to strata czasu, bo przecież ciągle jesteś w niedoczasie.
Spróbuj jednak zrobić coś inaczej i codziennie wprowadzić choć jedną rzecz, by zacząć praktykować uważność w pracy. Szybko przekonasz się, że to działa. Efekt? Będziesz miała więcej energii i motywacji, a praca stanie się bardziej przyjemna.
Jeśli jednak z jakiś powodów nie uda Ci się pracować z uważnością nie bądź dla siebie surowa, zaakceptuj stan, w którym dziś jesteś. Jutro spróbuj ponownie.
Zobaczysz, z czasem ten sposób działania stanie się dobrą praktyką, Twoim stylem życia. Trzeba tylko czasu i ochoty.
Powodzenia!