Jak być uważnym w relacjach z bliskimi? Co mi to daje?
Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem.
Chcesz działać, nie gadać? Korzystaj – zapraszamy. Dziś w zestawie:
– karta pracy z linkiem do nagrania – POBIERAM
– instrukcja do ćwiczeń (plik mp3) – POBIERAM
– materiał do samooceny Twojej uważności – POBIERAM
Zapraszamy do lektury i ćwiczeń!
Jeśli chcesz sprawdzić rozkład jazdy na kolejne dni tego tygodnia – zajrzyj i kliknij TUTAJ
Pamiętaj też o naszym konkursie – dla 5 najbardziej aktywnych osób podczas wyzwania (udostępniających posty i komentujących) w prezencie nasz E-BOOK „JESTEM SOBĄ”.
.
DZIEŃ 8 – ZACZYNAMY!
Chyba każda z nas się zgodzi, że szczerość i otwartość to podstawa dobrej relacji, zwłaszcza z bliskimi. Bywa jednak czasem, że zapominamy, że ta sama zasada obowiązuje i w dobrej relacji ze sobą, a właśnie uważność zaprasza do takiej postawy, do bycia szczerym wobec samej siebie. Do bycia prawdziwą, do obecności, do odbierania świata w sposób świadomy. Praktykując uważność masz więc szansę polepszyć swoje relacje ze sobą, jak również z bliskimi.
Być może nadal zadajesz sobie jednak pytanie, czy i jak uważność, czy zatrzymanie ma wpływ na Twoje relacje?
Ma. I to duży. Praktykując uważność zaczynasz poznawać siebie, potrafisz szczerze rozmawiać o emocjach, rozterkach, potrzebach i oczekiwaniach. Możesz to zrobić, bo je zauważasz i znasz. Na autopilocie nie wiesz, co czujesz, czego pragniesz – biegniesz trochę na oślep.
Uważność to również szacunek dla potrzeb partnera i do jego systemu wartości. Poprzez obecność, świadomą rozmowę, uważne słuchanie możemy lepiej zrozumieć siebie nawzajem – być wysłuchani i akceptowani. To prowadzi do stworzenia głębokiej więzi między ludźmi oraz buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem ignorowanie swoich potrzeb zatruwa życie, niszczy relacje i jest źródłem konfliktów. To jak? Czy wybierzesz uważność?
Uważność w relacjach daje wiele korzyści – przede wszystkim:
– będziesz bardziej otwarta na głębokie relacje z innymi;
– będziesz częściej akceptować i szanować ich zdanie;
– będziesz mniej skłonna do oceny innych;
– będziesz więcej odczuwać z pożytkiem dla siebie i otoczenia.
Pytanie: Jak zacząć praktykować uważność w relacjach?
W linku do nagrania mamy dla Ciebie szczegółową instrukcję poniższych propozycji:
1) Świadomy uśmiech
2) Uważne słuchanie i komunikacja
3) Poznawanie potrzeb
Spróbuj, a Ty sama sobie i Twoi bliscy będą Ci wdzięczni!
Jeśli do tej pory byłaś mało obecna, byłaś bardziej „obok” niż „w” relacjach, które tworzysz i ignorowałaś swoje potrzeby żyjąc w ciągłym biegu, bez chwili na zatrzymanie, praktyka uważności może Cię nieco przerażać. Daj sobie jednak szansę. Nie forsuj się, ale staraj się codziennie wprowadzić choć jedną rzecz, by zacząć praktykować uważność w swoich relacjach. Szybko przekonasz się, że to działa. Efekt? Będziesz w stanie budować głębokie relacje z innymi i czerpać radość z obecności bliskich.
Jeśli jednak, z jakiś powodów, nie uda Ci się być obecną i uważnie słuchać sygnałów z Twojego wnętrza nie bądź dla siebie surowa, zaakceptuj stan, w którym dziś jesteś. Jutro spróbuj ponownie. Zobaczysz, z czasem ten sposób działania stanie się dobrą praktyką, Twoim stylem życia. Trzeba tylko czasu i ochoty.
Powodzenia!