W lutym pisałam o lęku – czym jest lęk i jak go oswoić.
Nawet w najgorszym scenariuszu nie przewidywałam, że za chwilę obudzimy się w innej, tak okrutnej rzeczywistości, a temat pracy z lękiem będzie tak ważny i potrzebny. Zwłaszcza teraz.
Inwazja Rosji na Ukrainę wypełniła strachem wiele serc… Strachem o teraźniejszość i przyszłość.
Jak zatem radzić sobie z lękiem?
Proponuję rozpocząć od najprostszego, dostępnego dla każdego ćwiczenia.
W pracy z lękiem pomoże Ci oddech: wdech… i wydech… To takie proste i naturalne. Mało tego – oddech towarzyszy Ci od urodzenia i jest zawsze dostępny dla Ciebie. Zacznij więc oddychać świadomie.
Odczuwanie lęku opiera się właśnie na oddychaniu nim. Nie mam wątpliwości, że najlepszym systemem regulacji lęku jest oddech. Umysł podąża za oddechem. To próba zatrzymania w „teraz” i złapania kontaktu z samą sobą.
Nie wiesz jak to zrobić? Proponujemy krótką praktykę – potrzebujesz dosłownie 2-5 minut dla siebie, a efekty zauważysz już po pierwszym razie 🙂
ĆWICZENIE:
Możesz je wykonać na stojąco lub siedząco. Ważne, by oczy były zamknięte.
- Weź kilka lub kilkanaście głębszych oddechów. Oddychając czuj swoje ciało, nogi, tułów, ręce, głowę. Kiedy myśli będą Cię zabierać w inne miejsce, zaraz wracaj do bycia w ciele.
- Uświadom sobie co czujesz TERAZ w ciele przez ok 20 sekund skanując ciało od palców u stóp do czubka głowy uświadamiając sobie czego doświadczasz w danym miejscu: stopach, kostkach, łydkach, kolanach, udach, miednicy, brzuchu, klatce piersiowej, szyi, gardle, ramionach, dłoniach i głowie. Nic nie zmieniaj podczas wędrówki uważnością poprzez ciało. Przyjmuj to, co się pojawia, bez oceny.
- Następnie przez 20 sekund obserwuj myśli, które w tym momencie pojawiają się w Twoim umyśle – pozwalaj im przepływać, pozwalaj by pojawiały się i znikały. Bądź obserwatorem tych myśli nie dając im uwagi. Postaraj się nie analizować, ani nie opierać się im.
- Na koniec poświęć 20 sekund świadomie czując nastrój, w którym jesteś TERAZ, czując uczucia oddychaj emocjami, które właśnie doświadczasz. Pozwól sobie czuć to, co przychodzi. Możesz tę fazę w miarę upływu czasu rozszerzyć do kilku minut.
Ważne, by tę praktykę wykonywać bez zmieniania czegokolwiek. Doświadczasz smutku? Nie wypieraj go, a zacznij nim oddychać. Wtedy połączysz się z tym, co jest w Tobie.
To bardzo ważne ćwiczenie – uczy ważnej umiejętności opróżniania głowy, resetowania się.
Pobierz plik audio TUTAJ.
Korzyści płynące ze świadomego oddechu:
- Zaczniesz uwalniać emocje zamrożone w ciele, przez co odzyskasz życiową energię życiową, motywację do działania i poczucie sprawczości.
- Zaczniesz uwalniać umysł i ciało od stresu, napięć psychicznych i fizycznych.
- Zwiększysz poczucie spokoju, bezpieczeństwa, osadzenia w sobie i mocy osobistej.
- Będzie Ci łatwiej przechodzić trudne życiowe sytuacje czerpiąc siłę ze swojego wnętrza.
- Zwiększy się Twoja odporność, koncentracja i jakość snu.
To jak? Gotowa, by spróbować świadomego oddechu i rozprawić się ze swoimi lękami?
P.S. Jeśli potrzebujesz wsparcia w oswojeniu lęku, chętnie pomożemy – zapraszamy do zapisu na Sesje Coachingowe. Pamiętaj, że sesja wstępna jest zawsze bezpłatna. Po niej możesz zdecydować, czy chcesz pójść z nami dalej. Nic nie tracisz, a możesz wiele zyskać…
Jeśli masz apetyt na więcej zapisz się do newslettera klikając w ten link.